[Masthead] Fair ~ 66°F  
High: 67°F ~ Low: 53°F
Wednesday, May 4, 2016

Triple winner Nelson paces WHS

Monday, April 9, 2007

SOS wins girls' 1A Tomahawk; SLP wins 2A

Boys' meet on Tuesday canceled due to bad weather

By Paul Struck

Editor

Talented South O'Brien totaled 127 points to nose out Cherokee's 121 and claim the Class 1A team title of the 2007 Cherokee Girls Tomahawk Relays here Monday.

The times and distances were admirable as the athletes battled brisk winds and temperatures in the 40s throughout the meet.

Emmetsburg placed third in 1A with 115 points, followed by Alta 68, Marcus-Meriden-Cleghorn 57, Hartley-Melvin-Sanborn 56, and Aurelia 36.

Spirit Lake Park won the Class 2A team crown with 157 points, followed by Sioux City Heelan 111, Spencer 77, MOC-Floyd Valley 56, Siooux City West 56, Estherville-LC 52, Le Mars 42, and Sioux City North 35.

Cherokee's Kara Nelson "stole the show," so to speak, winning all three of her distance specialties. The Washington High senior, who also was elected Tomahawk Relays Queen this year, won the 3000 meters in 10:48.83, the 1500 meters in 5:12.08, and the 800 meters in 2:27.72.

(Photo)
Kara Nelson led Cherokee to a runner-up finish at Monday's Tomahawk Relays by winning all three distance running events. Photo by Paul Struck.
She ran alone in the lead and was never pushed to win by huge margins in the 3000 and 1500, and was pushed to the tape in the 800 by Emmetsburg's Wendy Herbers, who clocked a 2:29.91.

(Photo)
Lynn Carlson of Cherokee watches the shot put fly after throwing for a new Tomahawk Relays record at Monday's track and field classic in Cherokee. Photo by Paul Struck.
Other Cherokee firsts came from Lynn Carlson with a Tomahawk record 38-11 1/2 effort in the shot put, Rochelle McGill's 1:09.10 clocking in the 400 meters, and the distance medley relay, and sprint medley relay teams.

Nancy Perrin, Julie Miller, Kelsey Essick, and Alison Husman were aboard the distance medley relay timed in 4:39.93; and Perrin, Essick, McGill, and Alison Husman ran the sprint medley relay in a winning time of 2:01.68.

Other top Cherokee individual finishes included Erica Nicholson's 5:34.40 time in the 1500 meters for second place, Lauren Husman's runner-up finish in the 200 meters in a time of 29.03, Alison Husman's 15-9 long jump for second place, Nicholson's 12:29.71 time in the 3000 meters for third place, Carlson's 91-11 throw in the discus for fourth place, and Lauren Husman's 14-4 long jump for fourth place.

Cherokee also placed fourth in the 4x400 relay in a time of 4:57.20 with Miller, Sophia Haselhoff, Jenna Walsh, and McGill aboard; and fourth in the 4x200 relay in a time of 2:06.91 with Misty Bruhn, Alissa Dunn, Candace Aguirre, and Lauren Husman featured.

Team champion South O'Brien boasted five first-place finishes on the way to the title, including the 4x100 (55.21) and 4x200 (1:59.05) relays, Jill Paulsen's 28.78 clocking in the 200 meters, Reagan Ebel's 100-10 throw in the discus, and Julian Taylor's 17.0 time in the 100-meter hurdles.

Other top individual performances included Crystal Egdorf's third place in the 800 meters in 2:40.21, Jaymee Logan's fourth place in the 200 meters in 29.53, Katie Tesch's third place in the 400-meter hurdles in 1:17.61, Lindsay Woolston's fourth place in the 100 meters in 13.81, Ebel's third place in the shot put with a 32-6 1/2 effort, Miranda Kelleher's runner-up finish in the 400 meters in 1:09.25, and Kirsten Thompson's 5:50.25 time in the 1500 meters for fourth place.

SOS also was third in the sprint medley in 2:06.46, second in the 4x400 in 4:40.55, third in the 4x800 in 11:25.02, and fourth in the shuttle hurdle relay in 1:19.22.

For the MMC girls, Lara Letsche was second in the shot put with a 37-4 3/4 effort, and third in the discus with a toss of 95-5. Jena Mittestadt was second in the high jump withy a leap of 4-4, Alex Hoefling was third in the 100 meters in 13.69, and Taylor Hanson was fourth in the 3000 meters in a time of 13.36.97.

The MMC 4x400 relay was third in 4:41.28, and the distance medley relay was fourth in 4:53.73.

For Aurelia, Shelby Dierenfield was first in the high jump with a 4-6 leap, and Cassie Sleezer was fourth in the 400 meters in a time of 1:15.99.

In the relays, Aurelia's shuttle hurdle unit was third in 1:17.44 with Sleezer, Katee dean, Ashley Anderson, and Kristine Munden aboard; the 4x800 was fourth in 11:49.61 with Christa Corderman, Tiffany Johnson, Jessica Mann, and Erin Laursen running; and the sprint medley was fourth in 2:07.57 with Munden, Dean, Dierenfield, and Laursen aboard.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: