[Masthead] Rain ~ 43°F  
High: 47°F ~ Low: 40°F
Saturday, Apr. 30, 2016

4 Braves make IHSBCA All-State

Wednesday, August 13, 2008

(Photo)
Braves senior Kyle Ruehle connects in 2008 baseball action.
Ruehle, Jones, Ege, Koch selected

(Photo)
Cherokee junior receiver Tyler Jones
The Iowa High School Baseball Coaches Association announced its selections for All-State teams on Friday, and four of the members of Cherokee Washington High's Class 2A runner-up squad were named to either the first or second Class 2A honor teams.

Cherokee senior second baseman Kyle Ruehle and junior catcher Tyler Jones were named to the first team, and sophomore pitcher Cody Ege and junior utility man Matt Koch were selected for the second team.

(Photo)
Sophomore hurler Cody Ege
No other area athletes were named to the first or second teams in Class 2A or Class 1A.

2008 All-State "Super Team"

P B.J. Hermsen West Delaware Sr
P Dean McArdle Sioux City North Jr
P Ryan Torgerson JohnstonSr
C Troy DuBay JohnstonSr
C Jordan Adams Mason City NewmanJr
1B Tyler Peschong Marshalltown Sr
2B Drake Austin Wilton Sr
SS Bryan Lippincott JohnstonSr
3B Cody Van Ness DenisonJr
OF Willie Argo Dav. Assumption Sr
OF Andrew Host SE Polk Sr
OF Nick Tillo Sioux City North Jr
OF Wallace Carter Centerville Sr

UT Patrick Harshman Centerville Sr

UT T.J. Werner BurlingtonSr
UT Greg Larpenter JohnstonJr

Pro-Line/IHSBCA Player of the Year Award - B.J. Hermsen, West Delaware

Lanny Peterson All-Academic Award - Drake Austin, Wilton

All-State Team - Class 2A

First Team

P Logan Potter Solon Sr
P Kurt Spomer Tri-Center Sr
P Drew Freie Wilton Jr

C Spenser Popinga Central Springs Sr

C Tyler Jones Cherokee Jr
1B Joe Disney W. Marshall Jr
2B Kyle Ruehle Cherokee Sr
SS Brennan Melloy Cascade Sr
3B Ryan Mabe Dyersville-Beckman Sr
OF Cody Strang SolonJr
OF Nolan Nuss Sumner-Fredericksburg Jr
OF Colin Rea Cascade Sr
OF Jared McIntosh Dav. AssumptionJr
UT Colin Brenneman Mid-PrairieJr
UT Danny Strable I-35 Sr
UT Scott Benson Gladbrook-Reinbeck Jr

Second Team

P Brandon Hall BGM Sr
P Jake Kent Dav. Assumption Sr
P Cody Ege Cherokee So
C Mike Sieren Pekin Sr

C Nick Hutchens BCLUW Jr

1B Drew Yoder Mid-Prairie Jr

2B Nate Meyer Cascade Sr

SS Blake Kliegl Okoboji Jr

3B Marshall Barney Logan-Magnolia Sr

OF Josh Arment DM Christian So

OF Ian Hamilton West Liberty Jr

OF Austin Jager Underwood Sr

OF Andrew Brown St. Albert-Co. Bluffs So

UT Jordan Howe Northeast Goose Lake Jr

(Photo)
Cherokee's Matt Koch
UT Matt Koch Cherokee Jr



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: