[Masthead] Mostly Cloudy ~ 63°F  
High: 70°F ~ Low: 42°F
Tuesday, May 3, 2016

State lists boys' post-season tourneys

Friday, February 6, 2009

BOONE - The Iowa High School Athletic Association has announced the District assignments for The 2009 boys' basketball tournaments.

There will be 16 districts in each class, and the district champions will meet in eight sub-state games for the right to advance to the State Tournament.

Teams within each district will be seeded, using regular season win/loss records

(games 5-15) or games played through Saturday, January 24, 2009. The team with the best winning percentage will receive the highest seed in that district. In case of ties, a tie-breaker has been established.

The top two seeds in each district will be placed in opposite brackets. Once the #1 and #2 seeds are assigned opposite brackets, districts will be split by geography, and teams in each bracket will be paired using the seeding procedure.

The highest seeded teams will have the opportunity to be the host school for 1st, 2nd, and District semi-final round games.

Both the District final and Substate final will be played on a neutral court.

First-round District Tournament games will begin on Monday, Feb. 16, 2009, with the District finals played on Tuesday, Feb. 24, or Thursday, Feb. 26, and the Substate finals on Saturday, Feb. 28, or Monday, March 2.

CLASS 1A

DISTRICT 1DISTRICT 2
Akron-Westfield Aurelia
Boyden-Hull Armstrong-Ringsted
Gehlen Catholic, LeMars Clay Central-Everly
Kingsley-Pierson George-Little Rock
Remsen-Union Graettinger-Terril
Rock Valley Harris-Lake Park
St. Mary's, RemsenMarcus-Meriden-Cleghorn
Spalding Catholic, Granville North Sentral Kossuth
Ruthven-Ayrshire

Feb 26 District Final @Hull Western Feb 26 District Final @Okoboji, Milford

Substate Mar. 2, 6:30 p.m.@Tyson Events Ctr; Sioux City
DISTRICT #3 DISTRICT #4
Alta Ar-We-Va
Galva-HolsteinCharter-Oak Ute
Laurens-Marathon Coon Rapids-Bayard
Newell-Fonda Glidden-Ralston
River Valley Odebolt-Arthur
Schaller-Crestland Paton-Churdan
St. Mary, Storm Lake Rockwell City-Lytton
Whiting Southern Cal

Woodbury Central, Moville

Feb 26 District Final @TBD Feb 26 District Final @Carroll Kuemper
Substate Feb. 28; 7 p.m .@ Denison-Schleswig

CLASS 2-A

DISTRICT #1 DISTRICT #2
Central Lyon, Rock Rapids Cherokee, Washington
Hartley-Melvin-Sanborn Hinton
Sheldon Lawton-Bronson
Sibley-Ocheyedan Maple Valley-Anthon-Oto
Sioux Center South O'Brien
West Lyon Unity Christian
West Sioux West Monona

Hull Western Christian Westwood

Feb 24 District Final @MOC/FV Feb 24 District Final @LeMars
Substate Mar. 2; 8 p.m. @ Tyson Events Ctr.; Sioux City

The State Tournament will be held in Des Moines during the week of March 9 - 14



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: