[Masthead] Overcast ~ 63°F  
High: 63°F ~ Low: 43°F
Monday, May 2, 2016

Aurelia harriers compete at Carroll

Thursday, April 23, 2009

CARROLL - The Aurelia High School boys and girls track teams competed at the Wildcat Co-Ed meet in Carroll on Friday, and the Bulldog girls finished fifth in team scoring with 47.5 points, while the Bulldog boys were sixth, scoring 26 points.

For the Aurelia girls, Shaina Thevenin posted the best finish, grabbing second place in the 100 meter dash with her time of 13.94. Thevenin also anchored the Bulldog girls to a second place finish in the 800 sprint medley relay, with a time of 2:06.59. Ashley Anderson, Meghan Glawe, and Erin Laursen ran the first three legs. Aurelia took third in the 4 x 400 relay, with the team of Laursen, Kate Carlson, Jess Mann, and Thevenin turning in a time of 4:49.63. Ashley Anderson also finished third in the high jump with a leap of 4-4.

Other Bulldog results: Meghan Glawe, 6th in the 200 meter dash (30.73); Jess Mann, 7th in the 400 meters (1:12.22); Melanie Gehrts, 5th in the 800 meters (2:55.04); Desiree Thatcher, 7th in the 1500 meters (17:06.56); Kate Carlson, 4th (14:58.16) and Thatcher, 7th (16:42.47) in the 3000 meters; Ashley Anderson, 5th in the 100 meter hurdles (18.43); Meghan Glawe, 6th in the long jump (13-6); Amber Loucks, 9th in the shot put (26-11.5) and 7th in the discus (71-1).

The Bulldog boys had two second place finishes - the 4 x 800 relay, with the team of Taylor Witzel, Aaron Bruce, Brandon Pedersen, and Jacob Howey running the event in a time of 9:10.72; and the 1600 medley relay, with Kaleb Howey, Jacob Howey, Bruce , and Pedersen running in 3:57.84. The 4 x 400 team of Bruce, Witzel, Jacob Howey, and Pedersen took third place, with their time of 3:54.07. Pedersen also earned fourth place in the 1600 meter run, running the event in 5:12.62.

Other Bulldog results: shot put - Zach Nixon, 34-9.25 and Elliot Zadow, 33-10.75; discus - Zadow, 90-9; 3200 - Jason Glienke, 13:23.40; 100 meters - Jacob Howey, 13.0; 400 meters - Aaron Bruce, 7th (58.0), Evan Laursen, 1:02.65; 4 x 200 - Kaleb Howey, Witzel, Glienke, Zadow, 1:52.00; 1600 - Evan Laursen, 6:08.26; 200 - Witzel, 26.66 and Zadow, 28.75; 800 - Evan Laursen, 2:40.69; 4 x 100 - Kaleb Howey, Glienke, Zadow, Nixon, 53.59.

Final Team Scores

Girls

1. Audubon, 151.5; 2. Ar-We-Va, 144; 3. Adair-Casey, 80; 4. CAM, 59; 5. Aurelia, 47.5; 6. Glidden-Ralston, 22; 7. Coon Rapids-Bayard, 18; 8. East Greene, 12.

Boys

1. Ar-We-Va, 131; Adair-Casey, 115; 3. Audubon, 106; 4. Coon Rapids-Bayard, 99; 5. East Greene , 36; 6. Aurelia, 26; 7. CAM, 24; 8. Glidden-Ralston, 14.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: