[Masthead] Fair ~ 62°F  
High: 70°F ~ Low: 42°F
Tuesday, May 3, 2016

Cherokee Hershey Track & Field results

Wednesday, May 27, 2009

Over 90 area youth athletes participated in the local Hershey Track & Field Meet last month sponsored by the Cherokee Parks & Recreation Department.

Many youths will be advancing on to the State Meet June 13 in Marshalltown. All local first-place finishers (or 2nd place if 1st place could not attend) are eligible to participate in the State Meet.

The following athletes will be participating in Marshalltown (from Cherokee unless noted):

Girls 9-10: 50 Meter Dash -- Emily Westphal; 100 Meter Dash - Mary Barnes, Peterson; 200 Meter Dash -- Lindsay Williams; 400 Meter Dash -- Lindsay Williams; 4x100 Meter Relay -- Rylee Gannon, Kylie Mongan, Emily Westphal, Alayne Graybill; Long Jump -- Fran Conley; Softball Throw -- Fran Conley.

Boys 9-10: 50 Meter Dash -- Matt Saunders, Peterson; 100 Meter Dash -- Christopher Shima, Storm Lake; 200 Meter Dash -- Kade Jurgensen; 400 Meter Dash -- Tyler Richardson; 4x100 Meter Relay -- Tyler Richardson, Kade Jurgensen, Collin Lundy, Christopher Wharton; Long Jump -- Kade Jurgenson; Softball Throw -- Drew Faust, Paullina.

11-12 Girls: 100 Meter Dash -- Brooke Hunwardsen, Lawton; 200 Meter Dash -- Brook Hunwardsen; 400 Meter Dash -- Karlene Negus, Sutherland; 4x100 Meter Relay -- Hayley Graybill, Jasmine Ramirez, Jennifer Baker, Kacie Wieland; Long Jump -- Karlene Negus; Softball Throw -- Savanna Snyder, Holstein.

11-12 Boys: 100 Meter Dash -- Devyn Hember, Quimby; 200 Meter Dash -- Devyn Hember; 400 Meter Dash -- Mitchell Brunsting; 800 Meter Run -- Ben Aberson, Paullina; 4x100 Meter Relay -- Christian Lundy, Alex Winchell, Evan Wharton, Adam Cedar; Long Jump -- Devyn Hember; Softball Throw -- T.J. Hockenson.

13-14 Girls: 100 Meter Dash -- Olivia Sickelka, Sutherland; 200 Meter Dash -- Olivia Sickelka; 800 Meter Run -- Nicole Snyder, Holstein; 4x100 Meter Relay -- Kendra Rohlfsen, Emma Sweeney, Kaley Tewes, all of Sutherland, Hannah Schueder, Paullina; Long Jump -- Brett Struve, Granville; Softball Throw -- Emmali Sweeney, Sutherland.

13-14 Boys: 200 Meter Dash -- Wyatt Sickelka, Sutherland; Long Jump -- Wyatt Sickelka; Softball Throw -- Michael Rosewall.

Congratulations to all these area athletes on your excellent performances at the Cherokee meet and good luck at the Hershey State Track Meet.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: