[Masthead] Overcast ~ 44°F  
High: 48°F ~ Low: 40°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Spring Sports Schedules

Friday, March 25, 2011

The High School spring sports seasons are upon us, and the Chronicle Times herein presents the varsity schedules for track,golf and tennis for the high schools in our coverage area.

Cherokee Washington

Boys Golf

Tuesday, April 12, Spencer, Estherville/Lincoln Central at Spencer

Saturday, April 16, Spencer at Spencer

Tuesday, April 19, Storm Lake, Newell-Fonda at Cherokee

Tuesday, April 26, Emmetsburg, LeMars at Cherokee

Saturday, April 30, Storm Lake at Storm Lake

Monday, May 2, Western Christian, Spirit Lake at Hull

Saturday, May 7, LeMars at LeMars

Monday, May 9, Spirit Lake at Brooks Golf Course

Girls Golf

Tuesday, April 12, Spencer, Estherville/Lincoln at Cherokee

Tuesday, April 19, Storm Lake, Newell-Fonda at Storm Lake

Monday, April 25, Denison-Schleswig at Cherokee

Tuesday, April 26, Emmetsburg, LeMars at Emmetsburg

Saturday, April 30, Carroll Kuemper at Carroll Kuemper

Monday, May 2, Spirit Lake, Western Christian at Spirit Lake

Tuesday, May 3, Sibley-Ocheyedan at Sibley-Ocheyedan

Monday, May 9, Okoboji Pioneers at Okoboji

Saturday, May 14, Storm Lake at Storm Lake

Boys Track

Tuesday, March 22, Buena Vista University

Saturday, March 26, University of South Dakota

Friday, April 1, Galva-Holstein at Holstein

Thursday, April 7, at Cherokee

Monday, April 11, LeMars at LeMars

Saturday, April 16, Sioux City Metro at Morningside

Monday, April 18, Unity Christian at Orange City

Thursday, April 21, Des Moines at Drake Stadium

Friday, April 22, Des Moines at Drake Stadium

Saturday, April 23, Des Moines at Drake Stadium

Tuesday, April 26, at Cherokee

Tuesday, May 3, Storm Lake at Storm Lake

Wednesday, May 4, Spencer at Spencer

Girls Track

Tuesday, March 22, Buena Vista University

Friday, April 1, Ridge View at Cherokee

Tuesday, April 5, LeMars at LeMars

Friday, April 8, at Cherokee

Monday, April 11, Unity Christian at Orange City

Saturday, April 16, Sioux City Metro at Morningside

Monday, April 18, Sheldon at Sheldon

Thursday, April 21, Des Moines at Drake Stadium

Friday, April 22, Des Moines at Drake Stadium

Saturday, April 23, Des Moines at Drake Stadium

Tuesday, April 26, at Cherokee

Friday, April 29, Spencer at Spencer

Tuesday, May 3, Storm Lake at Storm Lake

Thursday, May 5, South O'Brien at Paullina

Monday, May 9, at Cherokee

Boys Tennis

Friday, April 1, Denison-Schleswig at Cherokee

Thursday, April 7, LeMars at Cherokee

Monday, April 11, Storm Lake at Storm Lake

Thursday, April 14, Spirit Lake at Cherokee

Monday, April 18, Estherville/Lincoln Central at Cherokee

Tuesday, April 19, Spencer at Spencer

Monday, April 25, LeMars at LeMars

Saturday, April 30, LeMars at LeMars

Monday, May 2, Spirit Lake at Spirit Lake

Tuesday, May 3, Storm Lake at Cherokee

Thursday, May 5, Estherville/Lincoln Central at Estherville

Monday, May 9, Spencer at Cherokee

Girls Tennis

Thursday, April 7, LeMars at LeMars

Monday, April 11, Storm Lake at Cherokee

Thursday, April 14, Spirit Lake at Spirit Lake

Monday, April 18, Estherville/Lincoln at Estherville

Tuesday, April 19, Spencer at Cherokee

Monday, April 25, LeMars at Cherokee

Saturday, April 30, Spencer at Spencer

Monday, May 2, Spirit Lake at Cherokee

Tuesday, May 3, Cherokee at Storm Lake

Thursday, May 5, Estherville/Lincoln at Cherokee

Monday, May 9, Spencer at Spencer

Marcus-Meriden-Cleghorn

Boys golf

Monday, April 4, Remsen-Union at Marcus

Tuesday, April 5, Hull Western Christian at Marcus

Monday, April 11, West Sioux at Hawarden

Thursday, April 14, Akron-Westfield at Marcus

Monday, April 18, Spalding Catholic at Alton

Tuesday, April 19, South O'Brien at Marcus

Thursday, April 21, Hartley-Melvin-Sanborn at Hartley

Monday, April 25, Remsen St. Mary's at Marcus

Tuesday, April 26, Hinton at Hinton

Monday, May 2, Gehlen Catholic at Marcus

Thursday, May 5, Unity Christian at Orange City

Tuesday, May 10, War Eagle Conference Meet at Primghar

Friday, May 13, Sectional

Friday, May 20, District

May 27-28 State

Girls golf

Monday, April 4, Remsen-Union at Marcus

Tuesday, April 5, Hull Western Christian at Marcus

Monday, April 11, West Sioux at Hawarden

Thursday, April 14, Akron-Westfield at Marcus

Monday, April 18, Spalding Catholic at Alton

Tuesday, April 19, South O'Brien at Marcus

Thursday, April 21, Hartley-Melvin-Sanborn at Hartley

Monday, April 25, Remsen St. Mary's at Marcus

Tuesday, April 26, Hinton at Hinton

Monday, May 2, Gehlen Catholic at Marcus

Thursday, May 5, Unity Christian at Orange City

Monday, May 9, War Eagle Conference Meet at Orange City

Monday, May 16, Sectional

Monday, May 23, Regional

May 27-28 State Meet

Boys track

Monday, March 14, Dordt College at Sioux Center

Friday, May 18, Buena Vista University at Storm Lake

Saturday, March 26, USD at Vermillion

Monday, April 4, Marcus Coed Relays

Thursday, April 7, Tomahawk Relays at Cherokee

Thursday, April 14, Coed Meet at Sioux Center

Saturday, April 16, Sioux City Relays at Sioux City

Monday, April 18, Unity Christian at Orange City

Monday, April 25, Remsen-Union Relays at Marcus

Tuesday, April 26, Alta-Aurelia at Alta

April 29-30, Drake Relays in Des Moines

Friday, April 29, Eagle Coed Relays at Marcus

Tuesday, May 3, War Eagle Conference meet at Marcus

Thursday, May 5, West Sioux at Hawarden

Friday, May 6, Howard Wood Relays at Sioux Falls

Saturday, May 7, Howard Wood Relays at Sioux Falls

Monday, May 9, Heartland Coed Relays at Marcus

Thursday, May 12, District Meet

May 19, 20, 21, State Meet at Des Moines

Girls Track

Monday, March 14, Dordt College at Sioux Center

Friday, May 18, Buena Vista University at Storm Lake

Tuesday, March 22, UNI at Cedar Falls

Saturday, March 26, USD at Vermillion

Monday, April 4, Marcus Coed Relays

Friday, April 8, Tomahawk Relays at Cherokee

Monday, April 11, Unity Christian at Orange City

Thursday, April 14, Coed Meet at Sioux Center

Friday, April 15, at Hinton

Saturday, April 16, Sioux City Relays at Sioux City

Tuesday, April 19, Pocahontas Area

Thursday, April 21, Sergeant Bluff-Luton

Monday, April 25, Remsen-Union Relays at Marcus

Tuesday, April 26, Alta-Aurelia at Alta

April 29-30, Drake Relays in Des Moines

Friday, April 29, Eagle Coed Relays at Marcus

Tuesday, May 3, War Eagle Conference meet at Marcus

Thursday, May 5, West Sioux at Hawarden

Friday, May 6, Howard Wood Relays at Sioux Falls

Saturday, May 7, Howard Wood Relays at Sioux Falls

Monday, May 9, Heartland Coed Relays at Marcus

Thursday, May 12, District Meet

May 19-21, State Meet at Des Moines

Alta-Aurelia

Boys golf
April 12,NWC Meet at Aurelia
April 15,Manson NW Webster at Alta
April 18,NWC Meet at Alta
April 19,SE Webster-Grand at Dayton
April 25,JV Conf.meet S.Rapids
April 26,NWC Meet Sioux Rapids
April 29,NWC Meet at Newell
Apr 30,Storm Lake Invite
May 2,NWC Meet at Laurens
May 3,Pocahontas/PP at Alta
May 5,E. Sac County at Aurelia

May 10,OABCIG at Alta

May 13,Districts at TBA

Girls golf

April 5, vs. South Central Calhoun at Alta

April 12, NWC meet at Newell

April 15, Manson Northwest Webster at Alta

April 18, NWC meet at Laurens

April 21, SE Webster Grand at Dayton

April 25, JV NWC meet at Alta

April 26, NWC meet at Aurelia

April 29, NWC at Lake Creek

May 2, NWC at Sioux Rapids

May 3, JV/V at Pocahontas

May 5, JV/V vs. East Sac Co. at Aurelia

May 7, Spencer Invitatiional

May 10, OA/BCIG at Alta

May 16, District Meet TBA

May 24, Regional Meet

May 29,30, State Meet

Boys Track

Friday, April 1, Early Bird Meet at Holstein

Thursday, April 7, Tomahawk Relays at Cherokee

Monday, April 11, Russ Kraai Relays at Holstein

Friday, April 15, Sac City Relays at Sac City

Thursday, April 21, Poky Relays at Pocahontas

Monday, April 25, Raptor Coed at Holstein

Tuesday, April 26, Alta-Aurelia Coed at Alta

Friday, April 29, MMC Coed at Marcus

Monday, May 2, Northwest Conference Meet at Laurens

Thursday, May 5, KIngelsy-Pierson Relays at Kingsley

Friday, May 6, Cherokee at Cherokee

Monday, May 9, South Central Calhoun at Lake City

Thursday, May 12, District Track Meet

Thursday, May 19, State Track Meet at Des Moines

Girls Track

Friday, April 1, Early Bird Meet at Holstein

Friday, April 8, Tomahawk Relays at Cherokee

Monday, April 11, Russ Kraai Relays at Holstein

Thursday, April 14, Manson NW Webster at Manson

Tuesday, April 19, Poky Relays at Pocahontas

Thursday, April 21, Manson NW Webster at Manson

Monday, April 25, Raptor Coed at Holstein

Tuesday, April 26, Alta-Aurelia Coed at Alta

Friday, April 29, MMC Coed at Marcus

Monday, May 2, Northwest Conference Meet at Laurens

Thursday, May 5, Kingsley-Pierson Relays at Kingsley

Monday, May 9, South Central Calhoun at Lake City

Thursday, May 12, District Track Meet

Thursday, May 19, State Track Meet at Des Moines

River Valley

Boys Golf

Monday, April 4, Conference at OABCIG

Thursday, April 7, WC

Monday, April 11, WC

Saturday, April 16, WW Tournament

Monday, April 18, WW

Tuesday, April 19, at Ridge View

Tuesday, April 26, Conference at River Valley

Thursday, April 28, at home

Saturday, April 30, OABCIG Tournament at Odebolt

Monday, May 2, Conference at Kingsley-Pierson

Thursday, May 5, WC, home

Monday, May 9, Conference Championship at Denison

Tuesday, May 10, home

Friday, May 13, District

Girls Golf

Monday, April 4, Conference, Ridge View

Thursday, April 7, at WC

Monday, April 11, Conference at Kingsley-Pierson

Monday, April 18, Conference at MVAO

Tuesday, April 19, at Kingsley-Pierson

Tuesday, April 26, at WC

Thursday, April 28, Ridge View

Monday, May 2, Conference at River Valley

Thursday, May 5, at home

Monday, May 9, Conference Championship at Denison

Tuesday, May 10, at home

Monday, May 16, Regionals

Girls Track

Saturday, March 19, Buena Vista University Coed

Friday, April 1, Ridge View Relays

Tuesday, April 5, MVAO Relays

Monday, April 11, Russ Kraii

Friday, April 15, Hinton

Saturday, April 16, Sioux City Relays

Monday, April 18, OABCIG

Thursday, April 21, SBL

Friday, April 29, RV Invitational

Monday, May 2, Conference at IG

Monday, May 9, MMC

Thursday, May 12, District

Boys track

Saturday, March 19, Buena Vista University Coed

Friday, April 1, Ridge View Relays

Tuesday, April 5, MVAO Relays

Monday, April 11, Russ Kraii

Thursday, April 14, Hinton

Saturday, April 16, Sioux City Relays

Tuesday, April 19, OABCIG

Tuesday, April 26, Alta

Friday, April 29, RV Invitational

Monday, May 2, Conference at IG

Monday, May 9, MMC

Thursday, May 12, District

Girls track

Saturday, March 19, Buena Vista University Coed

Friday, April 1, Ridge View Relays

Tuesday, April 5, MVAO Relays

Monday, April 11, Russ Kraii

Friday, April 15, Hinton

Saturday, April 16, Sioux City Relays

Monday, April 18, OABCIG

Thursday, April 21, SBL

Friday, April 29, RV Invitational

Monday, May 2, Conference at IG

Monday, May 9, MMC

Thursday, May 12, District

South O'Brien

Boys golf

Monday, April 4, Remsen St. Mary's at Primghar

Thursday, April 7, Hinton at Hinton

Monday, April 11, Gehlen Catholic at Primghar

Thursday, April 14, Unity Christian at Orange City

Saturday, April 16, Unity Christian at Orange City

Monday, April 18, Remsen Union at Primghar

Tuesday, April 19, Marcus-Meriden-Cleghorn at Marcus

Thursday, April 21, West Sioux Falcons at Primghar

Monday, April 25, Akron-Westfield at Akron

Thursday, April 28, Spalding Catholic at Primghar

Friday, May 6, Hartley-Melvin-Sanborn at Hartley

Tuesday, May 10, WEC Tournament at Primghar

Girls Golf

Monday, April 4, Remsen St. Mary's at Primghar

Thursday, April 7, Hinton at Hinton

Monday, April 11, Gehlen Catholic at Primghar

Thursday, April 14, Unity Christian at Orange City

Monday, April 18, Remsen Union at Primghar

Tuesday, April 19, Marcus-Meriden-Cleghorn at Marcus

Thursday, April 21, West Sioux Falcons at Primghar

Monday, April 25, Akron-Westfield at Akron

Friday, May 6, Hartley-Melvin-Sanborn at Hartley

Monday, May 9, WEC Tournament at Orange City

Boys Track

Monday, March 14, Coed Indoor Meet at Dordt College

Tuesday, March 29, Coed Indoor Meet at Dakota Dome

Tuesday, April 5, MOC-Floyd Valley at Orange City

Thursday, April 7, Cherokee at Cherokee

Monday, April 11, Kingsley-Pierson at Kingsley

Tuesday, April 12, Spirit Lake at Spirit Lake

Thursday, April 14, Hartley-Melvin-Sanborn at Hartley

Saturday, April 16, Sioux City West at Roberts Stadium

Monday, April 18, Unity Christian at Orange City

Monday, April 25, Okoboji Pioneers at Milford

Thursday, April 28, Sheldon at Sheldon

Thursday, April 28, Drake Relays at Drake Stadium

Friday, April 29, Marcus-Meriden-Cleghorn at Marcus

Friday, April 29, Drake Relays at Drake Stadium

Saturday, April 30, Drake Relays at Drake Stadium

Tuesday, May 3, Conference Coed Meet at Marcus

Friday, May 6, Coed Meet at Cherokee

Girls Track

Monday, March 14, Coed Indoor at Dordt College

Tuesday, March 29, Coed Indoor at Dakota Dome

Tuesday, April 5, MOC-Floyd Valley at Orange City

Friday, April 8, Cherokee at Cherokee

Monday, April 11, Kingsley-Pierson at Kingsley

Tuesday, April 12, Spirit Lake at Spirit Lake

Thursday, April 14, Hartley-Melvin-Sanborn at Hartley

Friday, April 15, Spencer at Spencer

Saturday, April 16, Sioux City West at Roberts Stadium

Monday, April 18, Sheldon at Sheldon

Monday, April 25, Okoboji Pioneers at Milford

Thursday, April 28, Drake Relays at Drake Stadium

Friday, April 29, Drake Relays at Drake Stadium

Friday, April 29, Marcus-Meriden-Cleghorn at Marcus

Saturday, April 30, Drake Relays at Drake Stadium

Tuesday, May 3, Conference Coed Meet at Marcus

Friday, May 6, Coed Meet at Cherokee

Ridge View

Boys Golf

Monday, April 4, Conference at Correctionville

Monday, April 11, Conference at Moville

Friday, April 15, OA-BCIG at Ida Grove

Monday, April 18, Conference at Sloan

Tuesday, April 19, River Valley/Kingsley-Pierson

Tuesday, April 26, Conference at Ida Grove

Thursday, April 28, Correctionville

Monday, May 2, Conference at Kingsley-Pierson

Monday, May 9, Conference Championship at Denison

Friday, May 13, Sectional

Saturday, May 14, Sectional

Friday, May 20, District

Saturday, May 21, District

Friday, May 27, State

Saturday, May 28, State

Girls Golf

Monday, April 4, Conference at Holstein

Monday, April 11, Conference at Kingsley-Pierson

Friday, April 15, OA-BCIG at Ida Grove

Monday, April 18, Conference at Mapleton

Tuesday, April 19, W. Central at Holstein

Tuesday, April 26, Conference at Moville

Monday, May 2, Conference at Correctionville

Monday, May 9, Conference Championship at Denison

Friday, May 13, Sectional

Saturday, May 14, Sectional

Friday, May 20, District

Saturday, May 21, District

Friday, May 27, State

Saturday, May 28, State

Boys Track

Saturday, March 19, BVU at Storm Lake

Friday, April 1, Ridge View Relays at Holstein

Thursday, April 7, Tomahawk Relays at Cherokee

Monday, April 11, Russ Kraai Relays at Holstein

Thursday, April 14, OA-BCIG at Ida Grove

Friday, April 15, East Sac Relays at Sac City

Saturday, April 16, Sioux City Relays at Sioux City

Monday, April 25, Raptor Coed Relays at Holstein

Tuesday, April 26, Lawton Bronson at Lawton

Friday, April 29, River Valley Coed Relays at Correctionville

Monday, May 2, WVC Meet at Ida Grove

Friday, May 6, Westwood Coed at Sloan

Thursday, May 12, District

May 19-21 State at Des Moines

Girls Track

Saturday, March 19, BVU at Storm Lake

Monday, March 28, Early Bird East Sac at Sac City

Friday, April 1, Ridge View Relays at Holstein

Friday, April 8, Tomahawk Relays at Cherokee

Monday, April 11, Russ Kraai Relays at Holstein

Thursday, April 14, OA-BCIG at Ida Grove

Friday, April 15, East Sac Relays at Sac City

Saturday, April 16, Sioux City Relays at Sioux City

Monday, April 25, Raptor Coed Relays at Holstein

Friday, April 29, River Valley Coed Relays at Correctionville

Monday, May 2, WVC Meet at Ida Grove

Friday, May 6, Westwood Coed at Sloan

Thursday, May 12, District

May 19-21 State at Des Moines



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: