[Masthead] Fair ~ 43°F  
High: 75°F ~ Low: 52°F
Thursday, May 5, 2016

IHSBCA All-District Teams named

Wednesday, August 3, 2011

The Iowa High School Baseball Coaches Association has named its All-District baseball teams for the 2011 season. Here are the honor teams for the Northwest District in Class 1A and 2A.

Class 1A

First Team

P- Andy Drey, Storm Lake St. Mary's; Caleb Batschelet, Clay Central-Everly; Austin Vaske, Bishop Garrigan; C- Evan McCarty, Clay Central-Everly; Cody Colling, Remsen St. Mary's; 1B - Billy Steichen, Remsen St. Mary's; 2B - Ryan Mercer, Kingsley-Pierson; SS - Cale Banks, Akron-Westfield; 3B - Beau Pick, Remsen St. Mary's; OF - Tanner Utesch, MMC; Zane Phillips, Remsen St. Mary's; Tanner Bundy, Akron-Westfield; UT - Caleb Mackey, Clay Central-Everly; Michael Whitehead, LeMars Gehlen; Joe Sandhoff, Storm Lake St. Mary's

Second Team

P - Dylan Spieler, MMC; Colin Christiansen, Woodbury Central; Brandon Bainbridge, Kingsley-Pierson; C - Travis Neumann, Kingsley-Pierson; John Hoefling, MMC; 1B - Devin Groenhagem, LeMars Gehlen; 2B - Nick Roghair, Clay Central-Everly; SS - Bobby Ivey, Storm LAke St. Mary's; 3B - John Burns, Bishop Garrigan; OF - Jordan Bremer, Woodbury Central; Kevin Elbert, Bishop Garrigan; Blake Wilgen, LeMars Gehlen; UT - Brooks Montange, Woodbury; Zach Keith, Bishop Garrigan; Mitch Hedlund, Akron-Westfield.

Class 2A

First Team

P - Christian Weiland, Alta-Aurelia; Chas Biery, South O'Brien; Luke Skinner, Lawton-Bronson; Jordan Ricke, NSKAR; C - Dylon Lower, Lawton-Bronson; Nolan Field, Hinton; 1B - Daniel Westphalen, Sheldon; 2B - Matt Skinner, Lawton-Bronson; SS - Ryan Friedrich, Alta-Aurelia;3B- Brandon Stoll, Spirit Lake; OF- Trevor Snyders, West Lyon; Ryan Kleigl,Emmetsburg; Alex Jensen, Lawton-Bronson; UT - Austin Lefler, Lawton-Bronson; Josh Van Kekerix, Sheldon; Beau Hassebrook, West Lyon; Jaden Holton, Alta-Aurelia.

Second Team

P - Mitch Peschon, Spirit Lake; Kris Alesch, Ridge View; Jon Van Beek,West Lyon; Adam Vander Stoep, Western Christian; C - Jake Fox, West Monona; Seth Johnson, Ridge View; 1B - Sawyer Doocy, NSKAR; 2B - Paul Brown, Spirit Lake; SS - Matt Smith, Lawton-Bronson; 3B - Nate Seliger, Cherokee; OF - Tyler Dean, Spirit Lake; Ben Kiel, Unity; Marcus Christensen, Estherville; UT - Neil Marshall, Alta-Aurelia; Spencer Clausen,NSKAR; Austin Bales, West Monona; Trevor Johnson, Sheldon.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: